Robotický dalekohled BART

Logo

BART je rychlý robotický dalekohled určený k detekci optických protějšků gamazáblesků. Díky automatické montáži a díky sofistikovanému programovému balíku RTS2 je dalekohled schopen reagovat na ohlášený gamazáblesk a pozorovat jej během několika desítek sekund.

Dalekohled pracuje na observatoři Astronomického ústravu AV ČR v Ondřejově v rámci pracovní skupiny Astrofyziky vysokých energií. Kromě pozorování optických protějšků gama záblesků je v jeho pracovní náplní rovněž pozorování jiných objektů, jako jsou supernovy, blazary, aktivní galaxie, kataklyzmické proměnné hvězdy a jiné.

Pro optickou detekci protějšků gama záblesků má BART širokoúhlou CCD kameru se zorným polem 95x63 úhlových minut s rozlišením 1536x1024 obrazových bodů. Limitní magnituda tohoto systému je zhruba 15 při 60s expozici s možností detekovat sekundový záblesk v magnitudě 10.

Na přesnější měření se používá dalekohled Meade Schmidt-Cassegrain D=254mm s ohniskem 1.6m. Jeho zorné pole s použitou CCD kamerou FLI MaxCam CM2-1 je 28.6x28.6 obloukových minut s rozlišením 1024x1024 pixelů. Při pozorování se používají standardní Johnson-Besselovy filtry BVRI.

Dalekohled používá německou montáž Losmandy HGM Titan s řídící jednotkou Gemini GoTo, která je ovládaná po sériovém portu z PC. Montáž je schopná najíždět rychlostí 6 stupňů za sekundu. Chyby poziční přesností při najíždění jsou automaticky korigovány podle pořízených snímků.

Systém je řízen pomocí PC s operačním systémem Linux. Ovládací software vybírá nejvhodnější objekt pozorování z předem zadaného seznamu. Zároveň očekává zprávu o gama záblesku, na kterou je schopen automaticky zareagovat. Na pořízených snímcích se ihned provádí identifikace hvězd. Snímky se potom ukládají do databáze. Lze je stahovat pomocí secure copy. Uživatelé mohou vytvářet vlastní skripty pro řízení pozorování.


Mlhovina M42 WF kamerou BARTa
Úvod | Galerie | RTS2 Software | Workshop | English
ford